sağlıkeğitimak partichpmhpiyi parti

İşlenen Suçlara Göz Yumuluyor!!!

Bodrum belediyesinde mülkiye müfettişi talimatıyla onlarca büyük projede ölçüm ve kaçak yapılara mühürlemeler devam ediyor. 20-30 kişilik ekipler halinde devam eden ölçümler bir müddet daha devam edeceğe benziyor.

Başta, Mesa, Besa, Nef, Astaş gibi büyük projelerde ölçümlerin tamamlandığı ve neredeyse projelerin tamamına yakınında inşaat ruhsatlarına aykırı kaçak yapılaşmanın tespit edildiği bilgileri geliyor.

Şimdi işin aslına baktığımızda bu ölçümleri ve kontrolleri Bodrum belediyesinin yapması gerekiyordu zamanında.

İnşaat ruhsatlarını veren belediye, yapılan imalatları da kontrol etmekle yükümlü değil mi?

Yapı denetim firmaları bu inşaatların sadece beton analizlerini yapmakla mı yükümlü, yada yapılan imalatlarda farklılık varsa bunları zamanında bildirmekle yükümlü değiller mi?

Peki bunca büyük projede yüzlerce kaçak, mülkiye müfettişi talimatıyla tespit edilmeseydi ne olacaktı?

Çırkan mahallesinde binlerce konutun içinde 1 tane balkon büyütmesini davul zurnayla, polis, zabıta ve basın eşliğinde yıkan Ahmet Aras’ın, sizce çevresi bomboş arazi olan milyarlarca liralık ultra lüx projelerdeki binlerce m2 kaçak yapıdan haberinin olmaması mümkün mü?

Her meclis toplantısında şunu yaptık bunu yaptık diye lüzumsuz 1 saate yakın konuşan, her fırsatta yeşilden, doğa katliamından bahseden sayın başkanın, yapılan binlerce m2 kaçak yapı ile ne kadar yeşilin ve doğanın katledildiğini bilmemesi mümkün mü?

Samimi olmak lazım,

İnsanları ahmak yerine koymanın bir manası yok ama bakmakla görmek arasında ince bir çizgi var. Baktığını görmek istemeyen insanlara söyleyecek fazla bir söz yok.

Dün ve bugün devam eden ölçümler Mandarin Oriental adlı sitede devam ediyor. Bu sitede de onlarca blokta kaçak tespit edildiği hatta imar barışından faydalanan binaların daha da büyütüldüğünün tespit edildiği bilgileri geliyor.

Bunlardan bir tanesi de Aydın Ağan Ayaydın’ın eşinin üzerine kayıtlı Mandarin Oriental’de bulunan 107 Blok 1 nolu daire. Bu daire hakkında  kaçak yapı yapıldığıyla ilgili daha önce Bodrum belediyesine yapılan şikayet 4 Ağustos 2022 tarihinde teslim alınmış. Bodrum belediyesi bu şikayetle ilgili hiçbir şey yapmayınca şikayetçi Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuş.

Bu şikayet üzerine savcılık Bodrum kadastro müdürlüğünde görevli Recai Baş isimli memuru ölçüm yapması için görevlendiriyor. 15 Eylül 2022 tarihinde Mandarin Oriental isimli siteye ölçüm yapmak için giden memur site güvenliği tarafından içeri alınmıyor.

Düşünebiliyor musunuz, Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilen bir memurun görevini yapması site güvenliği tarafından engelleniyor ve Recai Baş isimli memur jandarmayı arayarak durumu anlatıyor ve kolluk kuvveti istiyor. Olay yerine gelen jandarma Aydın Ağan Ayaydın ile görüşüyor ve beyefendinin ifadesini alıyor. İfadesinde, gelen memurun kendisiyle husumetli olduğu gerekçesiyle içeri alınmasını istemediğini söylüyor. Bu arada Aydın Ağan Ayaydın isimli eski CHP milletvekilinin Jandarma tarafından alınan ifadesinde imzasının olmadığı da söyleniyor.

Bu arada kaçak yapı ile ilgili şikayet sadece bodrum Belediyesine yapılmıyor.

Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne, 2 Ağustos 2022 de,

Muğla anıtlar kuruluna, sit gerekçesiyle 9 Ağustos 2022 de,

Muğla Orman İşletme Müdürlüğüne, Orman alanına tecavüz gerekçesiyle 4 Ağustos 2022 de de şikayet dilekçeleri veriliyor. Bu şikayet dilekçelerinin cevapları hala gelmemiş durumda.

Her neyse,

Bodrum Cumhuriyet Savcılığının görevlendirdiği Kadastro memuru Recai Baş görevini yapamadan geri dönüyor ve gerekçesini yazarak tutanak tutuyor, 16 Eylül 2022 tarihinde de savcılığa teslim ediyor. Buraya kadar olan olaylar garibinize gittiyse bundan sonra bakın ne oluyor.

Recai Baş isimli Kadastro memurunun aynı gün geçici görevlendirmeyle Denizli’ye tayini çıkıyor. Daha sonra da doğu illerinden birine kesin tayin ediliyor.

Yani, Bodrum Belediyesine haftanın 3 günü gelerek Başkan Aras ile saatlerce bir arada olan Aydın Ağan Ayaydın isimli şahısın sadece eski bir CHP milletvekili olmadığı ortada.

Bir kadastro memurunu aynı gün tayin ettirebildiğine göre hükümet içerisinde de güçlü olduğu kesin. Peki biz bu insanlara sahip çıkmayacak mıyız?

Cumhuriyet savcılığı tarafından görevlendirilen ve sadece görevini yapmak için orada olan bir memura neden sahip çıkılmaz anlamış değilim.

Bodrum belediye başkanı şikayetin gereğini yapmayarak suç işlemiştir. Mandarin Oriental site güvenliği, kamu görevlisini içeri almayarak suç işlemiştir. Görevli jandarmalar eğer anlatıldığı gibi beyefendinin ifadesine imza attırmamışlarsa suç işlemiştir. Aydın Ağan Ayaydın eşi üzerine kayıtlı mülke kaçak imalat yaparak suç işlemiştir.

Peki bunların hangisi cezalandırıldı?

Tabi ki içlerinde sadece görevini yapmaya çalışan Kadastro memuru Recai Baş.

İnsanın sadece yazıklar olsun diyesi geliyor.

Buradan, bunca suçu işleyenin takipçisi olması ve suçu olmadığı halde görevini yapmaya çalışan Recai Baş’ın davasına destekçi olması açısından Bodrum Ak Parti ilçe başkanı Osman Gökmen’e çağrıda bulunuyorum.

Yukarıda anlattım konuların araştırılması için de Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. Volkan dedi ki:

  Bu yazılanlar doğru ise ve görevini yapmayanlara yazıklar olsun demekten başka bir söylenecek söz yok bizde zannederdikki başkan aras bodrumu koruyan gözeten… ?????

 2. Vural Ergen dedi ki:

  Fillerin mücadelesinde esasen savaşında diyebiliriz.
  Herkes cephede kullanılmak üzere birçok figüranını kullanıyor.
  Bahse konu olan bu haberin oluşumunun temelinde nice ilginç olaylar yaşandı yaşanıyor.
  Resmin tamamını bütününü objektif penceren görmek isteyenler için müthiş bir yazı dizisi ulusal platformlarda 1 kasımda yayınlanacak.
  Bu filler kimler, karşılıklı vermiş oldukları hukuk mücadeleleri, yargı kararları, devam eden süreçler, kim kimi cephede nasıl kullanıyor.
  Bodrum kadrajda objektif yayın politikası gereği muhakkak kendi platformlarında yer verecektir diye düşünüyorum.

 3. Vural Ergen dedi ki:

  Haberin objektifliği açısından tüm yorumlar yayınlanmalı aksi taktirde bu sipariş haber anlamına gelir.
  Bu 2.yorumum ama sitede görünmüyor.
  Şimdi şöyle bir durum var.
  Yorumların burada görünmesi çok elzem bir durum değil.
  Bu haber kaynak gösterilerek global platformlarda konuyu derinlemesine işleyebilirim.
  Ayaydın ve İpek konularına tüm detayları ile girebilirim.
  Bu filler savaşında kullanılan tüm figür ve figüranları tüm mecralarda büyük resmi çizebilirim.
  Yani işin özeti yaptığım yorumların burada yayınlanmaması hiç önemli değil.
  Sitenin trafiği zaten belli mesleğim bilişim.
  Özellikle yazıp bekliyorum. Bu hamleler go oyununda geçer.
  Halka açık kamu işi yapılıyorsa, bu tür eylemler içerisine giremezsiniz.
  Eğer haber objektif olsa tüm yorumlar yayınlanır