DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
33°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C

Kamu Zararı ve Yalancı Başkanın Mumu

14 Eylül 2022 22:49
2.674
A+
A-

Bugün iki konuyu birden köşemizde taşıyacağız, bunlardan birincisi Eski bir CHP milletvekilinin araya girerek başkan Aras tarafından kamunun milyonlarca lira zarara uğratılması, ikincisi ise Başkan Aras’ın Bodrum Belediyesi 2022 Mart ayı olağan meclisinde meclis üyeleri ve Bodrum halkına söylediği 13. Madde ile ilgili yalan.

  • Bodrum Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından, 2019 yılında Göl Türkbükü bölgesinde kullanılan kamu alanlarıyla ilgili ölçüm yapılır. Yapılan ölçümler neticesinde Mandarin Oriental isimli lüx otel ve residance projesinde yaklaşık 5 milyon TL bedelli geriye dönük kamu işgali tespit edilir. Daha sonra, Mandarin Oriental yetkilileri tarafından sitede mülkü olan, Bodrumda meşhur, eski bir CHP milletvekili devreye sokulur.

Bodrumda her taşın altından çıkan bu milletvekilinin araya girmesiyle, yapılan tespit Bodrum Belediyesinde masaya yatırılır ve 2014-2019 Yıllarında kullanılan kamu alanlarının bedeli yüksek bulunarak kullanılan alanlar küçültülür ve rakam yaklaşık 2.5 milyon TL’ye düşer.

Bu işlemlerden sonra bu konu cimer’e şikayet edilir ve Bodrum Belediyesi idari yönden kendini soruşturur. Ama sonuç çıkmaz.

Yıl 2021, aylardan Aralık, geriye dönük bu tesise tekrar gidilip ölçüldüğünde 1.5 yıllık ecri misil bedeli yaklaşık 2 milyon TL civarı tutmuştur.

İlk kesilen ile ikinci ecri misil arasında metrajlarda ciddi farklılıklar vardır. Başkan Aras’ın eski bir vekil aracılığıyla düşürdüğü ecri misil alanı nasıl oldu da ikinci ecri misilde büyüdü merak ediyoruz.

İlk kesilen ecri misilde eksik ölçü girerek kamuyu milyonlarca lira zarara uğratan dürüst belediye başkanının dürüstlüğü, sadece gariban vatandaşa maalesef.

Hal böyle iken 2014 yılından günümüze bu tesisin kullandığı kamu alanlarının karşılaştırılması, hem idari hem de adli süreç başlatılmasıyla ilgili gerekli müracaatlarda bulunacağımın bilinmesini isterim.

  • Diğer konumuza geçecek olursak, Bodrum Belediyesi 2022 Mart ayı olağan toplantısının 13.gündem Maddesi ile ilgili olan bu konumuzun kahramanı dürüst başkanımız Ahmet Aras. 13. Madde meclis toplantısında gündeme geldiğinde başkan Aras bu madde ile ilgili, ‘’maddi bir hata yaptık özür diliyoruz, maddeyi gündemden çekeceğiz ve düzelterek tekrar getireceğiz’’ diyerek mecliste oylama yaptı ve madde oy çokluğuyla geri çekildi. Tabi hiç bir meclis üyesi de sormadı ki “nasıl bir maddi hata yapıldı başkanım” diye.

Peki dürüst başkan Aras neden Belediye meclisine ve bodrum halkına göz göre göre yalan söyledi, hatta ne konuda yalan söyledi bir de biz anlatalım.

Bodrum belediyesi 2021 yılında tekniker kadrosundan meclis kararıyla 2 personel işe alır ve  bu personeller 2022 yılı ocak ayında başkan Aras tarafından ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle işten çıkarılır. Ancak ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle işten çıkarılan personellerin yerine, her ne hikmetse 1 ay sonra şubatta başka 2 personeli bu defa belediye şirketinden işe alır. Yani ihtiyaç kalmadı denilen teknikerlere 1 ay sonra ihtiyaç duyulmuş gibi yapılır.

Aslında bu ihtiyaç kalmadı gerekçesi başkan Aras’ın işten çıkarma bahanesidir. İşten çıkarılan personeller yargı yoluna gider ve gün o gündür ki mahkeme tamda mart meclisinin olduğu gün aldığı kararı Bodrum Belediyesine tebliğ eder.

Mahkemenin verdiği kararda, Personellerin iş akdinin fesih edilmesi kararı haksız bulunur ve göreve dönmelerine karar verilir. Sabah mahkeme tebliğini alan başkan öğleden sonra yapılacak mecliste ‘’maddi bir hata yaptık özür dileriz’’ diyerek meclis üyelerine gerçeğe aykırı bilgi vererek yalan söyler ve bu söylenen yalanla gündem maddesi oylanarak geri çekilir.

Yok canım başkan yalan söyler mi?

E söyledi işte.

Çıksın desin ki ben yalan söylemedim böyle bir mahkeme kararı yoktu veya nasıl bir maddi hata yapıldığını açıklasın.

Peki bir ay sonra Bodrum Belediyesi Nisan 2022 olağan meclisinde Aras’ın ‘’maddi hata’’ dediği gündem maddesi nasıl düzeltilmiş bir de ona bakalım. Nisan ayı olağan meclisinin 28. Maddesi olarak tekrar gündeme getiriliyor konu.

Aslında daha rahat anlaşılsın diye şöyle anlatalım,

Mart meclisi 13. Gündem maddesi,

*8500 ünvan kodlu 3. Derece mühendis kadrosu, 8605 ünvan kodlu 3. Derece dekoratör kadrosu ile,

*8535 ünvan kodlu 3. Derece Şehir plancısı kadrosu, 8505 ünvan kodlu 3. Derece mimar kadrosu ile değiştirilmesi ve ücretlerinin belirlenmesi.

Nisan meclisi 28. Maddesi,

*8535 ünvan kodlu 3. Derece Şehir plancısı kadrosu, 8750 ünvan kodlu 2. Derece tekniker kadrosu ile,

*8500 ünvan kodlu 3. Derece mühendis kadrosu, 8750 ünvan kodlu 3. Derece tekniker kadrosu ile, değiştirilmesi ve ücretlerinin belirlenmesi.

Yani Mart ayında Mimar ve Dekoratör, Nisan ayında Tekniker ve Tekniker’in işe alınmasına döndü.

İşte bu iki tekniker mahkemeleri kazanarak işe dönen o iki personel aslında. Peki ne gerek vardı mecliste yalan söylemeye? Mart ayı meclis günü size tebliğ edilen mahkeme kararını meclis üyelerinden saklayarak neden yalan söylediniz dürüst başkan Aras?

Bir de meclisimizin güzide üyelerine soralım, sizler nisan ayında farklı bir madde olarak gündeme gelen bu konuda ‘’ bu nasıl bir maddi hata başkan, böyle bir durum vardı bize neden söylemediniz?’’ diye neden sormadınız. Yalan söyleyerek meclisi kandıran bir Başkana nasıl güvenilebilir ki?

Ocak ayında ihtiyaç yok denilen Teknikerlerden, 2 adet meclis kararıyla 2 adette belediye şirketinden alınanlarla  4 Tekniker ile Bodrum belediyesi yoluna devam ediyor.

Peki kimse sormayacak mı “sayın dürüst başkan bu yaptığınız hata yüzünden Bodrum belediyesi 4 teknikere maaş ödeyerek kamu zarara uğratılmış olmuyor mu” diye.

Bodrum belediyesi meclis üyelerini buradan uyarmak istiyorum. El kaldırdığınız her gündem maddesini iyice okuyun, yukarıdaki örnekte olduğu gibi size söylenen ile gerçekler farklı olabilir. Bodrum halkını temsilen o mecliste olduğunuzu unutmayın.

Bu arada Başkan Aras’ın işe alıp 1 yıl sonra göndermeye çalıştığı gencecik çocuklardan birisi sayın başkanının komşusunun oğlu, diğeri de Konacık’ta oturan ve her ikisi de doğma büyüme buranın evladı olan ve gelecek vaat eden çocukları.

Siz Bodrumu, Bodrumlulardan korumaya devam edin bakalım bu işin sonu ne olacak görelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları